Chłapowo

Do niedawna samodzielna wieś, a obecnie dzielnica Władysławowa z ponad 1 tyś. stałych mieszkańców. Położenie na wysokim nadmorskim klifie, przy Wąwozie Chłapowskim i w sąsiedztwie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego jest gwarancją atrakcyjności Chłapowa.

Pierwsze wzmianki o miejscowości na terenie Chłapowa, noszącej wówczas nazwę Klappow, pochodzą z 1359 roku. Z XVII wieku znana jest już nazwa Chłapowo.

Większy rozwój miejscowości nastąpił w końcu XVIII wieku i z tego okresu pochodzą chałupy kryte strzechą oraz murowana zabytkowa kapliczka. W poł. XIX wieku powstała kopalnia węgla brunatnego, jednak szybko się okazało, że jedyny słuszny kierunek rozwoju miejscowości to funkcja letniskowa. W okresie międzywojennym, była to bardzo popularna, szczególnie wśród mieszkańców Warszawy miejscowość letniego wypoczynku.

Po przyłączeniu do Władysławowa, Chłapowo straciło trochę na znaczeniu, w wyniku dużej konkurencyjności sąsiednich kąpielisk. Dzisiaj jest to niewielkie letnisko, w którym zachował się klimat dawnej wsi rybackiej.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz