Kilka słów o Chłapowie

CHŁAPOWO - Dawna samodzielna kaszubska wieś, a obecnie dzielnica Władysławowa: powiat pucki; około 2000 mieszkańców; Położone w dużej części na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz na wysokim klifie, "skazane" jest na sukces w branży turystycznej. Do niedawna wieś rolniczo-rybacka, dzisiaj staje się przede wszystkim letniskiem, coraz tłumniej odwiedzanym przez turystów.

Udokumentowane początki Chłapowa pochodzą z roku 1359, kiedy wieś nosiła jeszcze niemiecką nazwę Klappow (Klapowo). Dopiero z XVII wieku znamy nazwę Chłapowo. Zdecydowany rozwój miejscowości nastąpił pod koniec XVIII wieku. Z tego okresu zachowała się m.in. murowana z czerwonej cegły, zabytkowa kapliczka. W poł. XIX wieku działała tam kopalnia węgla brunatnego, jednak to funkcja miejscowości letniskowej zdominowała rozwój Chłapowa. W okresie międzywojennym, była to modna miejscowość letniskowa szczególnie wśród mieszkańców Warszawy.

W ostatnim czasie, jest to popularne miejsce, również dla paralotniarzy. Piękna piaszczysta plaża z ładnym widokowym zejściem, jest niewątpliwie atutem Chłapowa.

6 NAJWAŻNIEJSZYCH ATRAKCJI:

  1. REZERWAT PRZYRODY DOLINA CHŁAPOWSKA - Jeden z rezerwatów przyrody w Nadmorskim Parku Krajobrazowym. Powstał w 2000 roku na powierzchni ponad 70 ha, wraz z otuliną. Głównym celem powstania tego rezerwatu, była ochrona największej doliny erozyjnej, usytuowanej na północnym skraju Kępy Swarzewskiej. Wąwóz Chłapowski zwany również lokalnie Rudnikiem, rozciąga się na długości powyżej 500 m, a różnica wysokości wynosi około 50 metrów. Nachylenie zboczy sięga 40 stopni,dzięki czemu można w łatwy sposób zaobserwować budowę geologiczną stoku. Uwagę zwraca węgiel brunatny i iły. Wąwozem płynie okresowy potok o rudawym zabarwieniu, spowodowanym dużą ilością związków żelaza.
  2. MIASTECZKO COUNTRY - Będąc na północy Polski, możemy poczuć się jak na Dzikim Zachodzie. Odgłos strzałów rewolwerowców, indiańskich śpiewów czy muzyki country jest czymś naturalnym na 1,5 hektarowym terenie Miasteczka Country - Miraż. Zabawa w konwencji westernowej dostarcza wszelakich doznań, o najwyższym poziomie zadowolenia. Za samo krzywe spojrzenie na szeryfa, można trafić do więzienia bez jakiegokolwiek sądu. Saloon lub bar, są ulubionymi miejscami biesiad w tym miasteczku, a takie menu jest rzadko spotykane w innych miejscach. Dania westernowe jak: fasola po amerykańsku, smalec domowy ze skwarkami czy pieczony udziec, na pewno będą niezapomnianym przeżyciem.
  3. AUGUSTYN NECEL - Urodzony 22 lipca 1902 w Chłapowie, a zmarły 29 października 1976 we Władysławowie. Był on doskonałym kaszubskim pisarzem. Pochodził z rodziny o rybackich tradycjach i on sam również przez dłuższy czas pracował w takim właśnie zawodzie. Od 1920 roku przez 3 lata pływał na różnych statkach handlowych. Przez miejscowych nazywany "profesorem" w 1926 roku podjął pracę w Morskim Laboratorium Rybackim na Helu. Mieszkał tam od 1928 do 1951 roku. W czasie II wojny światowej Walczył w IV Pułku Strzelców Konnych z Grudziądza. Po wojnie zaczął budować dom we Władysławowie, a także posiadając kuter związał się ponownie z pływaniem, by ostatecznie zrezygnować z pracy w Instytucie na Helu w 1951 roku. Publicyści nazywali go kaszubskim Sienkiewiczem. Napisał 14 opowieści związanych z morzem i Kaszubami.
  4. KĄPIELISKA - Główne kąpieliska Chłapowa są szerokimi plażami pokrytymi drobnym białym piaskiem, pozbawionym kamieni. Wschodnia część łączy się z zatłoczonymi plażami Władysławowa, a zachodnia część jest już bardziej spokojna. To co różni od innych plaż, to zupełne przeciwieństwo w okolicy plaży. Poza terenem do plażowania i kąpieli znajduje się dużo kamieni, a szczególnego kolorytu dodają samotne duże głazy wystające z wody w pewnej odległości od samej plaży. To klifowe wybrzeże ciągnące się wiele kilometrów od Chłapowa po Jastrzębią Górę, jest też doskonałym miejscem dla paralotniarstwa. Dojście do plaży jest jednym z najbardziej urokliwych na całym naszym wybrzeżu z uwagi na piękny wysoki klif.
  5. NADMORSKI PARK KRAJOBRAZOWY - W granicach Parku znajduje się pas wybrzeża od Białogóry, po Półwysep Helski oraz Zatokę Pucką wraz z jej zachodnimi wybrzeżami po Rewę i Mechelinki na południu. Na terenie Parku można zaobserwować wszystkie typy wybrzeża charakterystyczne dla południowego Bałtyku: klifowe, wydmowe, mierzejowe i zalewowe. Jastrzębia Góra ze swoja zabudową, częściowo leży na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Duże walory krajoznawcze, zachowane ekosystemy, fauna i flora są argumentem za aktywnym spędzaniem czasu w Jastrzębiej Górze i do poznawania Nadmorskiego Parku Krajobrazowego poprzez piesze i rowerowe wycieczki.
  6. PARALOTNIE - To jedna z najciekawszych i najbardziej widowiskowych form aktywnej rekreacji. Dla paralotniarstwa, doskonale służą klifowe wybrzeża, których w Chłapowie nie brakuje. Stały się one niemal "nadbałtycką mekką" paralotniarzy. Tereny pokryte łąkami na wysokim klifie, służą zarówno do ćwiczeń jak i startów dla początkujących oraz doświadczonych lotników. Na tym szerokim terenie nie ma problemu z wymijaniem w przypadku nawet większej ilości startujących. Korzystne warunki pogodowe, sprawiają, że przewyższenia rzędu 200 metrów, są tam normą. To co jest prawie niespotykane w innych takich miejscach, to na łąkach startowych w Chłapowie można spotkać wielu letników obserwujących startowe ewolucje paralotniarzy.
Galeria
Dodano: 2016-06-20 12:26:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz