Zespół pałacowo-parkowy

Szlachecki majątek, od 1972 r. oficjalnie uznany za zabytek. Założony prawdopodobnie w XVI-XVII wieku przez familię Kłanickich. Pałac swój obecny kształt zawdzięcza poważnej przebudowie, która miała miejsce w połowie XIX stulecia z inicjatywy ówczesnych właścicieli posiadłości - rodzinę von Grass.

Zameczek jest mieszaniną różnych stylów i rozwiązań architektonicznych. Posiada 4 kondygnacje, zbudowany jest na planie prostokąta z dwoma bocznymi skrzydłami i kilkoma innymi odstępami od regularnej bryły - jak np. tarasem na piętrze po wschodniej stronie czy frontowej wieży widokowej. Przed II Wojną Światową pałac w Kłaninie posiadał 2 takie wieżyczki.

We wnętrzu na wyjątkowe uznanie zasługuje odrestaurowana, bogato udekorowana sień gdańska - obecna już w XVII w. Wyróżniają się tu charakterystyczne:

  • kręte schody, pochodzące prawdopodobnie z drukarni D.L. Wedla w Gdańsku,
  • kominek wyłożony fajansowymi kaflami, zakupionymi w holenderskim Delft,
  • przepastna, barokowa szafa gdańska,
  • kolorowe witraże, prawdopodobnie z XIX w.

W bardzo dobrym stanie przetrwały kamienny spichlerz i wieża ciśnień, wybudowane jeszcze w XVIII w. Próbę czasu nieźle zniosła także ażurowa brama główna. W ostatnich latach pałac przeszedł gruntowny remont, oczywiście z poszanowaniem zabytkowego charakteru budowli - a wszystko po to, by niezwykłe wnętrza rezydencji przekształcić w hotel z restauracją.

Najpewniej absolutnie nic z oryginalnego piękna nie stracił malowniczy park, zajmujący powierzchnię 2 hektarów. Na jego terenie zasadzono kilka egzotycznych dla naszej strefy klimatycznej drzew, jak świerki kaukaskie, miłorzęby dwuklapowe, żywotniki japońskie czy cyprysy. Warto wspomnieć także o tutejszych pomnikach przyrody, liczących ok. 300 lat dębach i lipach. Altana ogrodowa pochodzi jeszcze z końcówki XIX stulecia.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz