Kościół św. Michała Archanioła w Starzynie
- Adres Długa 17
84-107 Starzyno - Telefon+48 586 738 715
- E-mailstarzyno@diecezja.gda.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Przybytek ufundowany przez cysterskiego opata Aleksandra Kęsowskiego. Prace budowlane nad kościołem trwały w latach 1648-49. Styl typowy dla świątyń cystersów jest tutaj całkiem wyraźnie rozpoznawalny, podkreślony jeszcze umieszczeniem herbu ojca Kęsowskiego na ołtarzach - zarówno głównym, jak też obu bocznych. Widać tu elementy i barokowe, i renesansowe, i gotyckie.
Kościół wzniesiono przede wszystkim z cegły, choć gdzieniegdzie użyto kamieni. Jest to konstrukcja jednonawowa, posiadająca trójboczne prezbiterium. Ścianę tęczową w tej części świątyni zdobi niezwykle sugestywna polichromia przedstawiająca Sąd Ostateczny. Na kwadratowej wieży zawieszono 3 dzwony.
Przeważająca część kościelnego wyposażenia jest oryginalna, pochodząca z połowy XVII stulecia. Za szczególnie cenne uważa się paramenty liturgiczne (przedmioty niezbędne do odprawienia mszy),które przygotował Andrzej I Mackensen - nadworny złotnik królów Rzeczypospolitej. Jednym z wyjątków od tej zasady są organy - klapowe, mechaniczne, 10-głosowe, wyposażone w 594 piszczałki. Skonstruowano je i zamontowano na początku XX wieku.
Kościół pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Starzynie jest wartościowym zabytkiem architektury sakralnej, objętym prawną ochroną.
Zabytkowa świątynia cysterska, wybudowana w 1649 roku z polecenia i funduszy ówczesnego gdańskiego opata A.Kęsowskiego. Herb rodowy zakonnika umieszczono na wszystkich ołtarzach. Kościół architektonicznie i stylowo tworzy mieszankę gotyku, renesansu i baroku. Warto zwrócić uwagę na polichromię ściany tęczowej, iście królewskie paramenty liturgiczne oraz organy.
Opinie