Kamienica Mieszczańska

Wyremontowany i gruntownie odrestaurowany w latach ‘80 XX wieku zabytek, wybudowany najprawdopodobniej na przełomie XVIII i XIX stulecia. W kamienicy mieszczańskiej, położonej w północnej części Starego Rynku, funkcjonuje oddział historyczno-archeologiczny Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, a jednocześnie główna siedziba tej instytucji.

Główna ekspozycja prezentuje dzieje miasta i regionu przez naprawdę imponujący przekrój czasowy. Najstarsze przedmioty ilustrują początki osadnictwa na Ziemi Puckiej - krzemienne narzędzia, naczynia czy szklane i bursztynowe ozdoby datuje się na lata 7000-1700 przed naszą erą. Wystawa kończy się - póki co - na II Wojnie Światowej.

Interesujących i cennych eksponatów jest całe mrowie. Brązowy skarb Władysławowa (sztylet, tarcze, naramienniki, sierp), pozostałości po porcie nad Płutnicą z VIII w. n.e., średniowieczne dokumenty i uzbrojenie, zrekonstruowane wnętrza mieszczańskie z II połowy XIX stulecia i wiele, wiele innych. Szczególnie godna polecenia jest część poświęcona pierwszemu aktowi Zaślubin Polski z Morzem, przeprowadzonemu z inicjatywy generała Józefa Hallera.

Oczywiście w Muzeum Ziemi Puckiej prezentowane są wystawy czasowe o zróżnicowanej tematyce, czasem z zupełnie niespokrewnionych dziedzin, jak np. “Kultura ludowa Podhala”, wystawa fotografii “Z morzem w tle” i “Płazy wokół nas”. W ofercie - skierowanej przede wszystkim do zorganizowanych grup dzieci - znajdują się też interesujące lekcje muzealne i praktyczne warsztaty.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz