Kamienica Mieszczańska
- Adres Plac Wolności 28
84-100 Puck - Telefon+48 586 732 996
- Telefon+48 586 732 229
- E-mailsekretariat@muzeumpuck.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Wyremontowany i gruntownie odrestaurowany w latach ‘80 XX wieku zabytek, wybudowany najprawdopodobniej na przełomie XVIII i XIX stulecia. W kamienicy mieszczańskiej, położonej w północnej części Starego Rynku, funkcjonuje oddział historyczno-archeologiczny Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, a jednocześnie główna siedziba tej instytucji.
Główna ekspozycja prezentuje dzieje miasta i regionu przez naprawdę imponujący przekrój czasowy. Najstarsze przedmioty ilustrują początki osadnictwa na Ziemi Puckiej - krzemienne narzędzia, naczynia czy szklane i bursztynowe ozdoby datuje się na lata 7000-1700 przed naszą erą. Wystawa kończy się - póki co - na II Wojnie Światowej.
Interesujących i cennych eksponatów jest całe mrowie. Brązowy skarb Władysławowa (sztylet, tarcze, naramienniki, sierp),pozostałości po porcie nad Płutnicą z VIII w. n.e., średniowieczne dokumenty i uzbrojenie, zrekonstruowane wnętrza mieszczańskie z II połowy XIX stulecia i wiele, wiele innych. Szczególnie godna polecenia jest część poświęcona pierwszemu aktowi Zaślubin Polski z Morzem, przeprowadzonemu z inicjatywy generała Józefa Hallera.
Oczywiście w Muzeum Ziemi Puckiej prezentowane są wystawy czasowe o zróżnicowanej tematyce, czasem z zupełnie niespokrewnionych dziedzin, jak np. “Kultura ludowa Podhala”, wystawa fotografii “Z morzem w tle” i “Płazy wokół nas”. W ofercie - skierowanej przede wszystkim do zorganizowanych grup dzieci - znajdują się też interesujące lekcje muzealne i praktyczne warsztaty.
Bilety wstępu do Kamienicy Mieszczańskiej w Pucku:
- normalne 4 zł
- ulgowe 3 zł
- wejściówki łączone razem z puckim Szpitalikiem + 2 zł
- usługa przewodnicka + 16 zł
Główna siedziba Muzeum Ziemi Puckiej, w której mieści się historyczno-archeologiczna filia placówki. Ekspozycja obejmuje wyjątkowo szeroki okres czasowy - od roku 7000 p.n.e do zakończenia II WŚ. Wystawy prezentują koleje dziejów Pucka, regionu i jego znaczenia na przestrzeni upływających lat. Wśród prezentowanych przedmiotów nie brakuje bezcennych skarbów.
Opinie