Jezioro Żarnowieckie
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Jezioro Żarnowieckie to największe jezioro Pobrzeża Kaszubskiego - powierzchnia lustra wody wielkości 1431 hektarów daje mu w skali kraju miejsce w 3. dziesiątce pod względem rozmiaru. Jego maksymalne wymiary to 7,6 km długości i 2,6 km szerokości. Akwen jest istotny nie tylko z przyrodniczego, ale też historycznego i gospodarczego punktu widzenia.
Maksymalna głębokość to znaczące 16 metrów. Dno zbiornika znajduje się poniżej poziomu morza (kryptodepresja). Praktycznie każda miejscowość położona nad wodami Jeziora Żarnowieckiego posiada mniej bądź bardziej rozbudowaną marinę. Przystanie i wypożyczalnie sprzętu do sportów wodnych mają Nadole, Lubkowo, Czymanowo i Brzyno. Kursują tutaj także różnej klasy wycieczkowce, od promów po motorówki.
Miejsce, w którym Piaśnica wypływa z akwenu to bardzo popularny punkt startowy spływów kajakowych. Dzięki zarybianiu jezioro staje się też wyjątkowo atrakcyjną miejscówką wędkarską. Trafiają tutaj m.in. sumy, sieje, sandacze czy szczupaki.
Po zakończeniu I Wojny Światowej zachodnie brzegi Jeziora Żarnowieckiego stały się linią graniczną pomiędzy II RP a Niemcami. Jednak nie w całości - wieś Nadole, położona przy zachodnich brzegach, jako jedyna po tej stronie trafiła do Polski.
Jezioro Żarnowieckie kojarzone jest z budową pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju - ze względu na nasilające się protesty mieszkańców i ekologów nigdy nie dokończonej. W założeniu 4 bloki energetyczne miały dawać łączną moc 1600 MW. Pozostałości po instalacjach i budynkach wciąż stoją, można je oglądać choćby ze szczytu wieży “Kaszubskiego Oka”. Prace trwały od 1982 do 1989 roku. Możliwe, że reaktory jednak tutaj staną - w 2011 r. PGE wytypowało Żarnowiec (a ściślej Kartoszyno, wieś praktycznie zrównaną z ziemią przy okazji pierwszej budowy) jako jedną z 3 lokalizacji elektrowni jądrowej, która ma być uruchomiona w III dekadzie XXI wieku. Pozostałe “zagrożone” miejscowości to Gąski i Choczewo.
Jak na razie przy Jeziorze Żarnowieckim działa największa w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa, o mocy 716 MW. Naturalny akwen pełni w niej funkcję zbiornika dolnego, zbiornik górny to sztuczne jezioro Kolkowo (kolejna wymazana z map wieś) o powierzchni 122 ha i objętości 14 milionów metrów sześciennych. Są one połączone 4 rurociągami o długości 1,1 km i średnicy 7 m każdy.
Największy (1431 ha) akwen śródlądowy w regionie, istotny nie tylko dla turystów. Ci mogą tutaj swobodnie uprawiać wędkarstwo, żeglarstwo, kajakarstwo czy zwyczajnie się pokąpać. Jezioro Żarnowieckie, głębokie nawet na 16 metrów, należy do najczystszych w Polsce. Działa tu potężna elektrownia wodna, a możliwe nawet, że jednak powstanie tu elektrownia jądrowa.
Opinie